HİKAYEMİZ

Sadakat pazarlama ajansınız, tüm süreçleri 360 derece yönetebilseydi, nasıl olurdu ?

Bilinenin aksine, Müşteri Sadakat Programları bir ürünün veya hizmetin adı değil, bir şemsiye organizasyonun adıdır. İçinde birçok fonksiyonu ve hizmeti barındırır. 20 yılı aşkın süren pazarlama deneyimimizin 10 yılını fiilen müşteri sadakat pazarlaması konusuna ayırdıktan sonra, 2011 yılında 360DRC Marketing’i kurduk.

360DRC ismini bu büyük organizasyonun tüm süreçlerini tek noktadan yönetme iddiası ile seçtik. Firmamızı faaliyete geçirdiğimiz tarihe kadar müşteri sadakat programları kapsamında ülkemizde hizmet veren firmalar mevcuttu ancak hemen hepsi belirli bir alanda (Kimi sadakat programlarına ürün tedarik ediyor, kimi bu alanda sadece teknoloji sağlıyor, kimi kreatif işlerde ajans hizmeti veriyordu) hizmet verirken, müşteriler ise kapsamlı bir sadakat programına sahip olmak için birden fazla tedarikçi ile aynı anda çalışmak zorunda kalıyordu. Üstelik bu tedarikçilerin birbiri ile uyum içinde çalışması gerekiyordu. İşte tam bu noktada ve bu amaçla Avrupa ve Amerika’daki profesyonel sadakat ajanslarının sunduğu tüm hizmetleri Türkiye’de aynı hizmet kalitesi ve anlayışı ile sunmaya başladık.

Biz pazarlamacılar için zaman çok hızlı akıyor ve 360DRC için de öyle oldu. İlk yıllar 360DRC hizmet verdiğimizi düşünürken, bugün baktığımızda 360DRC lik daireyi birkaç tur döndüğümüzü gördük. Hizmetlerimize için yepyeni fonksiyonlar ekledik. Müşterilerimizin “360, sen bunu da yaparsın” teşvikiyle, desteğiyle dairemize yeni yeni halkalar ekledik.

Geçmişte sadakat programları, “İyi gidiyor maşallah” veya “yapıyoruz ama sonuçlarını pek bilemiyoruz” gibi değerlendirilirken, ilk kez müşterilerimize gerçek, şeffaf, takip edilebilir, ölçülebilir KPI’lar ile hizmet sunmaya başladık. Bu doğrultuda, her firmanın kendine özel dinamikleri, hedefleri olduğu gerçeği ile şablon uygulamalar yerine firmalara özel stratejilerle kurgular hazırladık. Stratejileri belirlemek adına detaylı araştırmalar yaptık. Uzman analistlerimiz ile ham datalardan doğru çıktılar üretmek üzere her gün binlerce satır veri üzerinde çalıştık. Her projenin ihtiyaçlarına özel teknoloji alt yapısı kurduk. Yaratıcı ve dijital ekiplerimiz ile programlara özel web logolar, tasarımlar, web mobil siteler hazırladık, filmler çektik, organizasyonlar düzenledik, oyunlar tasarladık. Hedef kitleye en uygun ödülleri, en iyi fiyatlarla, en hızlı ve sorunsuz şekilde kazananlarına teslim edebilmek için tedarik zincir yönetimi platformları kurduk. Bu alt yapıyı uzman lojistik, kargo partnerlerimize, tedarikçilerimize entegre ettik. Tüm bu çabanın sonunda da müşterilerimize ölçülebilir gerçek verilerle ne başardığımızı gösterdik. Dünyaya açıldık, uluslararası ödül kazandık. Yurtiçinde hizmet verdiğimiz global müşterilerimizin destekleri teşvikleri ve daha fazlası referansları ile benzer projeleri farklı ülkelerde yürütmek üzere çalışmalara başladık.

Bugün daha büyük bir hevesle konusunda global ölçekte uzman bir ajans olarak büyümeye devam ediyoruz. Kendimizi daha iyi tanıtmak, firmanız, bayileriniz, çalışanlarınız ve müşterileriniz için neler yapabileceğimizi anlatmak üzere davetinizi bekliyoruz. En kısa sürede görüşmek dileğiyle…